Jakie buty wybrać do szortów? Podstawowe informacje

Wśród wielu mężczyzn krążą różnorodne opinie na temat noszenia szortów. Niektórzy miłośnicy klasycznej męskiej mody uznają je za typowo dziecięce elementy garderoby i uważają, że dorosły mężczyzna powinien zawsze nosić długie spodnie, niezależnie od tego jaka pora roku panuje. Z drugiej strony można jednak zauważyć dość luźniejsze podejście do wielu dawniejszych, sztywnych zasad obowiązujących w modzie. To właśnie dlatego coraz większe grono dorosłych mężczyzn decyduje się zakładać krótkie spodnie, szczególnie podczas letnich wakacji, ciepłych weekendów, a nawet w cieplejsze dni w pracy, w której nie jest wymagany elegancki strój.

Oczywiście szorty to spodnie, które posiadają liczne atuty w sezonie letnim. Przede wszystkim są przewiewne i krótkie, więc zapewniają odpowiednio wysoki poziom ochłody oraz komfortu. Decydując się na założenie szortów należy jednak być gotowym na podjęcie kolejnej decyzji, a mianowicie chodzi tutaj o wybór odpowiednich butów. Poniżej można znaleźć informacje na temat polecanych oraz niepolecanych rodzajów obuwia noszonych razem z szortami.

Sandały w parze z szortami to dobry wybór

Jeśli mamy do czynienia z lekkimi i krótkimi spodniami na lato to wiadomo, że będą się świetnie komponować z obuwiem przeznaczonym na taką porę roku, czyli z sandałami. Szczególnie dobrym wyborem są sandały wykonane z wysokiej jakości, trwałej skóry, na cienkiej podeszwie, które są pozbawione różnych niepotrzebnych elementów ozdobnych. Oczywiście w przypadku sandałów można spotkać się z opiniami konserwatystów mówiącymi o tym, że stóp nie należy odsłaniać, ponieważ nie są one atrakcyjne. Z drugiej strony dzisiejsza moda bardzo często kładzie nacisk na komfort, a w upalne dni nie ma nic przyjemniejszego niż kontakt stóp ze świeżym powietrzem.

Espadryle

Ten typ obuwia stanowi pewnego rodzaju kompromis pomiędzy sandałami, czyli obuwiem odkrytym, a butami krytymi (np. płóciennymi trampkami albo mokasynami wykonanymi z materiału zamszowego). Obuwie takie jest bardzo popularne w krajach Europy południowej na równi z tenisówkami i mokasynami. Podeszwa klasycznych espadryli jest wykonana z jutowego sznura, a cholewka jest wytwarzana z płótna lnianego albo bawełnianego. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców umożliwiających oddychanie skórze, buty takie doskonale nadają się do stosowania podczas silnych upałów. Ich wada to z kolei niska trwałość. W każdym razie, dzięki swoim „letnim” właściwościom, buty takie można bez problemów zakładać razem z szortami.

Mokasyny żeglarskie i na miękkiej podeszwie

Kolejne buty pasujące do szortów to mokasyny żeglarskie, które charakteryzują się wysokim poziomem komfortu oraz doskonale komponują się z typowo letnimi ubraniami, takimi jak właśnie krótkie spodnie. Dużą zaletą mokasynów żeglarskich jest to, że nie przylegają ściśle do stopy i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, a to przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Podobną lekkość i komfort zapewniają mokasyny na miękkiej podeszwie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z szortami dobrze komponuje się również klasyczne obuwie płócienne, do grona którego zaliczają się niskie trampki oraz tenisówki. Jeśli chodzi o buty, których nie powinno się zakładać do szortów to z pewnością będą to tak zwane loafersy ze skórzaną podeszwą. Co prawda, są to buty letnie, jednak ich poziom elegancji znacznie przewyższa szorty. Oznacza to, że również inne rodzaje butów, które są wyżej w hierarchii elegancji od loafersów, nie będą dobrze komponowały się w stylizacjach z szortami. Warto o tym zapamiętać, aby uniknąć stylizacyjnych wpadek w sezonie letnim.