Okulary męskie – jak trafnie dobrać je we właściwy sposób?

Bez cienia wątpliwości męskie okulary potrafią maksymalnie podkreślić dany typ urody. A ich dobranie do kształtu twarzy nie należy do najprostszych rzeczy – wręcz przeciwnie. Oczywiście można pokusić się o stwierdzenie, że wystarczy zdać się na modę lub wyczucie własnego stylu – ale czy na pewno? Czy wówczas okulary będą odpowiednio dopasowane? Raczej nie… Z kolei właściwy model pozwoli mężczyźnie nie tylko zbudować swój charakterystyczny wizerunek – to także idealny sposób na dodanie sobie pewności siebie. Jak więc trafnie dobrać model do swojej twarzy? Jakimi zasadami należy się kierować? O tym wszystkim poniżej.

Nie tylko kolor jest ważny…

Aby właściwie wybrać okulary pod uwagę należy wziąć tak naprawdę kilka kwestii. Szczególne znaczenie odgrywają proporcje twarzy, wielkość oprawek oraz ich kolor. Nie powinny być one ani za małe, ani za duże. Brzmi jak prawdziwie złota myśl? Poniekąd… Na samym początku warto zastanowić się jaki efekt chce się osiągnąć. Czy z pomocą okularów chcesz podkreślić swoją osobowość i wyróżnić się z tłumu, czy raczej pozostać w cieniu by w stonowanym stylu, jak najmniej rzucać się w oczy?

Właśnie w tym pomoże zabawa kolorem. Wybierając opcję pierwszą warto postawić na oryginalne i wyraziste kolory oprawek z tworzyw sztucznych. Mowa o żółci, czerwieni, czy pomarańczy. Jeśli zaś ograniczeniem jest praca, czy własne upodobania i styl – szala przechyla się w stronę barw klasycznych. Idealnie jeśli byłyby dopasowane do koloru włosów, czy brody – wówczas stworzony zostanie spójny obraz. I tak do włosów ciemnych bądź siwych idealnie pasują oprawki srebrne bądź czarne, zaś do jaśniejszych włosów te w odcieniach złota, czy brązu.

Jeśli zaś zależy Ci aby okulary jak najmniej rzucały się w oczy i były wręcz niewidoczne ciekawą alternatywę stanowią patentki. To okulary bezbramkowe – praktycznie niezauważalne. Alternatywę stanowią cienkie oprawki w kolorze szarym, stalowym, czy transparentnym.

Okulary a kształt twarzy – na co zwrócić uwagę?

Ogromne znaczenie w wyborze właściwych okularów odgrywa kształt twarzy. Najpierw zastanowić się należy czy mamy do czynienia z twarzą okrągłą, trójkątną, owalną, prostokątną czy kwadratową. Zdecydowanie najłatwiejszy jest typ owalny – do niego pasuje w zasadzie większość standardowych modeli. Należy zwrócić jedynie uwagę aby oprawki nie były zbyt niskie czy spłaszczone.

Twarz okrągła wymaga optycznego wyszczuplenia i wydłużenia, dlatego w jej przypadku pasować będą przede wszystkim modele kanciaste i prostokątne. Unikać zaś należy modeli okrągłych. Jeśli zaś chodzi o twarz typu trójkąt wybierać należy oprawki o zaokrąglonej dolnej krawędzi. Odpadają modele kanciaste, bowiem dodatek ten nie powinien dodatkowo rozciągać linii czoła.

Dwa ostatnie typy twarzy to prostokąt i kwadrat. W przypadku tego ostatniego okulary powinny nade wszystko złagodzić kanciastość buzi. Postawić więc można na oprawki zaokrąglone lub zakrzywione, bez żadnych udziwnień, czy dodatków. Twarz prostokątna zaś świetnie współgra z wysokimi oprawkami, których końce są lekko zadarte do góry. Choć to tylko ogólne zasady.

Nie sam wygląd jest ważny – aspekty praktyczne

Okulary powinny przede wszystkim jak najlepiej spełniać swoją rolę – a co należy wyraźnie podkreślić niejednokrotnie pozostają one na twarzy mężczyzny nawet przez kilkanaście godzin dziennie. Właśnie dlatego tak ważne jest to aby po prostu były wygodne – nie za ciężkie, dobrze dopasowane, a zatem nie opadające, czy uciskające twarz. Zauszniki powinny być odpowiedniej długości – muszą ściśle przylegać do skóry a nie jedynie opierać się o uszy. W innym przypadku mogą powodować bolesny ucisk.

Przeczytaj także o męskiej biżuterii.